Domy z drewna

Budownictwo mieszkaniowe przez lata bardzo szybko się rozwijało. Powstawały nowe rozwiązania, bloczki o lepszych parametrach termicznych, coraz to lepsze materiały izolacyjne. Ten wielki postęp nie zmienił jednak pozycji domów drewnianych na rynku budowlanym. Wciąż jest to propozycja często wybierana zarówno przez inwestorów, jak i firmy trudniące się budownictwem mieszkaniowym. Niesłabnąca popularność budownictwa drewnianego wynika z szeregu zalet, które domy z drewna niewątpliwie posiadają.

Dlaczego właśnie domy z drewna?

Wielu inwestorów, wstępnie odrzucających domy drewniane, po poznaniu wszystkich zalet tego typu konstrukcji ostatecznie się na nie decyduje. Nic zresztą dziwnego – domy z drewna to propozycje godna uwagi z wielu powodów:

  • Naturalny surowiec – zdrowy dom.
  • Drewno jest naturalnym materiałem budowlanym stosowanym w budownictwie w zasadzie od początku. Jego podstawową zaletą jest możliwość samoregulacji wilgotności, co sprzyja stworzeniu korzystnego mikroklimatu wewnątrz budynku. Przekłada się to również na zdrowie domowników.
  • Niewielki ciężar konstrukcji – mniejsze fundamenty.
  • Wykorzystywane do konstrukcji ścian nośnych drewno ma mniejszy ciężar niż bloczki ceramiczne lub elementy z betonu komórkowego, co bezpośrednio przekłada się wielkość fundamentów. Ławy mogą mieć mniejszą szerokość, a to wpływa na koszt wykonania fundamentów.
  • Sucha technologia – możliwość budowania domu nawet zimą.
  • Konstruowanie domu drewnianego to przede wszystkim łączenie elementów drewnianych za pomocą gwoździ i metalowych łączników – nie ma konieczności wykonywania prac mokrych poza wykonaniem fundamentów. W związku z tym prace można realizować zimą, kiedy ceny materiałów budowlanych zwykle spadają, a wybór wykwalifikowanych firm wykonawczych staje się większy.
  • Przygotowane do montażu elementy – krótki czas budowy.
  • Bale i płazy stosowane do konstrukcji domów drewnianych można uznać za elementy prefabrykowane. Trafiają one na budowę gotowe do montażu, a w związku z tym oszczędzany jest czas przeznaczony na ich obróbkę. To przekłada się natomiast na znaczne skrócenie czasu potrzebnego na postawienie domu z drewna. W przypadku prostych brył i nieskomplikowanych konstrukcyjne dachów wykonanie domu drewnianego może trwać zaledwie 4 tygodnie!
  • Niewielka grubość ścian zewnętrznych – większa powierzchnia użytkowa.
  • Domy drewniane mają z reguły mniejszej grubości część konstrukcyjną ścian zewnętrznych, a ponadto istnieje możliwość umieszczenia izolacji termicznej w pomiędzy elementami nośnymi (domy szkieletowe). W związku z tym w domach z drewna, przy założonej powierzchni zabudowy, uzyskujemy większą powierzchnię użytkową, niż w przypadku domów tradycyjnych, murowanych.
  • Łatwa modernizacja i przebudowa – dom zmienia się razem z rodziną.
  • O ile w domach murowanych trudno jest dokonać poważnej przebudowy – nie można naruszać ścian nośnych, o tyle w domach drewnianych możliwości modernizacji są niemal nieograniczone.
Galeria zdjęć
Kliknij na zdjęcie, aby skoczyć do
galerii naszych realizacji...
Partnerzy
tel. 510-231-542 biuro@stbud.pl www.STbud.pl © 2014 Google