FAQ - najczęściej zadawane pytania.

Szanowni Państwo, ze względu na fakt, iż większość pytań jakie do nas trafiają się powtarza, proponujemy zapoznać się z poniżej zebranymi odpowiedziami.

Jakie będą koszty ogrzewania?
Domy z bali charakteryzują się znakomitymi parametrami termicznymi. Wszystkie nasze realizacje to bardzo dobrze ocieplone domy drewniane, w których współczynniki przenikania ciepła przegród spełniają wymagania stawiane budownictwu energooszczędnemu. To oczywiście przekłada się na same koszty ogrzewania. Ponieważ potrzebujemy mniej energii, by utrzymać pożądaną temperaturę wewnątrz naszego domu, zużywamy również mniejsze ilości paliwa – czyli węgla lub gazu. W efekcie mniejsza jest również emisja dwutlenku węgla do atmosfery, co czyni domy z bali bardziej ekologicznymi.
Jakie kroki powinien wykonać inwestor przed rozpoczęciem budowy?
Przygotowania do rozpoczęcia właściwej budowy domu obejmują szereg czynności. Pierwszą i jedną z najważniejszych jest wybranie i kupno odpowiedniej działki. Powinna ona odpowiadać naszym wymaganiom pod względem wielkości i usytuowania. Następnie należy wybrać projekt, który spełni oczekiwania domowników. Nie należy zapominać również o projekcie przyłącza energii elektrycznej oraz instalacji wodno kanalizacyjnej, w oparciu o mapę geodezyjną i miejscowe uwarunkowania.

Podstawowe zadania do wykonania przez inwestora to:
  • zlecenie wykonania instalacji elektrycznej zgodnie z jej projektem oraz wykonanie kominów,
  • doprowadzenie wody oraz energii elektrycznej na plac budowy,
  • zapewnienie dojazdu do miejsca budowy dla samochodów ciężarowych o długości do 18 m – przewożone drewniane elementy konstrukcyjne charakteryzują się znaczną długością,
  • przygotowanie miejsca do składowania i sortowania materiału, przede wszystkim przez utwardzenie powierzchni,
  • zapewnienie ochrony przed kradzieżą materiałów lub ich uszkodzeniem,
  • zagwarantowanie noclegu dla kilkuosobowej (ok. 5 osób) ekipy montażowej,
  • wykonanie prac ziemnych i fundamentów zgodnie z projektem budowlanym, utrzymując z dużą dokładnością zadane w dokumentacji poziomy.
Ile będzie trwała budowa?
Jedną z podstawowych zalet domów drewnianych jest możliwość ich szybkiej realizacji. Czas montażu domu to zwykle około 4 do 6 tygodni. Proces ten można podzielić na dwa zasadnicze etapy. Podczas pierwszego, trwającego około 2 tygodnie, wykonywana jest konstrukcja budynku – montowane są ściany zewnętrzne, więźba dachowa wraz z pokryciem, oraz oczywiście stolarka okienna i drzwiowa. W drugim etapie skupiamy się na wykończeniu wnętrz poprzez konstruowanie schodów, wykonanie podłóg i tarasów, itd. Etap wykańczania wnętrz trwa zwykle od 2 do 4 tygodni.
Jakie materiały stosujemy?
Domy przez nas realizowane to sprawdzone konstrukcje. Realizujemy obiekty w technologii szkieletowej – bal z izolacją z wełny mineralnej. Jako elementy konstrukcyjne stosujemy również płazy o różnej grubości. Ponieważ najważniejsza jest dla nas jakość, wykorzystujemy bardzo dobre gatunkowo drewno świerkowe sprowadzane z północnej Finlandii i Szwecji. Panujący tam surowy klimat poprawia właściwości drewna – staje się ono bardziej odporne na pękanie oraz wypaczenia. Korzystamy również z drewna rodzimego – płazy pochodzą bowiem z drzewa tatrzańskiego, które jest ścinane, kiedy w kraju panują niskie temperatury. Wybieramy drzewa ze stoków północnych, ponieważ drewno z nich pozyskiwane ma lepsze właściwości mechaniczne.

Dokładna charakterystyka stosowanych elementów konstrukcyjnych:
  • profilowane bale z drewna litego o grubościach: 40 mm, 60 mm, 90 mm oraz wysokości 185 mm,
  • profilowane bale z drewna klejonego warstwowo o grubościach: 115 mm, 155 mm oraz wysokości 225 mm,
  • płazy o grubościach od 160 mm do 200 mm oraz wysokościach od 320 mm do 350 mm wykonywane z mszeniem między belkami.
Czy dom jest objęty gwarancją?
Gwarancję na konstrukcje budowlane zapewniają zapisy polskiego prawa i wynosi ona 3 lata. Trwałość domów drewnianych wykonywanych w technologii szkieletowej oraz z płazów jest jednak zdecydowanie lepsza. Zleceniodawca ma prawo do rezygnacji z impregnacji drewna zgodnie z normą DIN 68.800, przy czym wtedy drewno jest niezabezpieczone.

Należy pamiętać, że drewno to surowiec naturalny, który posiada nieregularną strukturę. Inna jest też wytrzymałość drewna wzdłuż i w poprzek włókien, a wilgotność i właściwości zależą od wilgotności otoczenia. W związku z tym suszenie może powodować występowanie pęknięć i rys, które nie mogą być podstawą do reklamacji i nie wpływają na jakość całej konstrukcji. Ważną cechą budynków z bali jest wysoka odporność ogniowa, ze względu na zastosowanie elementów o znacznych przekrojach poprzecznych.
Partnerzy
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis spełniał jak najlepiej oczekiwania naszych Klientów. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Akceptuję, zamknij komunikat
STBud
Sidzina 1037, 34-236 Sidzina, telefon: 510 231 542 e-mail: biuro@stbud.pl
www.STbud.pl © 2014 Google